• 1401/02/17 - 07:57
  • تعداد بازدید : 11
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان

۶۵ کانون بیماری دامی پارسال در استان سمنان شناسایی و مهار شد

دکتر حمیدرضا حسینی از شناسایی و مهار ۶۵ کانون بیماری دامی پارسال در استان سمنان خبر داد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سمنان، دکتر حمیدرضا حسینی مدیرکل دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: ۶۵ کانون بیماری ویروسی دام مانند تب برفکی گاوی و گوسفندی، آبله، طاعون نشخوارکنندگان کوچک و  تب سه‌روزه  در استان سمنان سال ١۴٠٠ شناسایی شد که شمار کانون‌های بیماری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن  در استان افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی داشت.
وی در ادامه تصریح کرد:  ۲۷ کانون بیماری دامی در استان سال ۱۳۹۹ شناسایی شد که بیشترین کانون بیماری با ۹ مورد مربوط به آبله بود.
دکتر حسینی بیان کرد: سال گذشته نیز بیشترین کانون بیماری دامی مربوط به آبله با شناسایی ۴۳ کانون آلودگی بود که از طریق اجرای طرح ضربتی واکسیناسیون دام‌های در معرض خطر، از انتشار این بیماری مسری جلوگیری شد.
وی یادآور شد: ۶۳۲ هزار و ۲۰۵ راس گوسفند علیه بیماری آبله گوسفندی  و ۱۷۳ هزار و ۵۶۹ راس بز علیه آبله بز سال گذشته واکسینه شدند.
به گزارش ایرنا، آبله از جمله بیماری های ویروسی است که با انتشار سریع، جمعیت دامی را در معرض خطر قرار داده و مخاطرات بهداشتی و زیان های اقتصادی فراوانی را برای صنعت دامپروری به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو نوعی بیماری ویروسی است که از طریق گزش دام توسط نوعی کنه بروز می‌کند، ادامه داد: سمنان از استان‌های پاک کشور از لحاظ آلودگی دام به بیماری تب کریمه کنگو در سال گذشته بود.

وی بیان کرد: کنه عامل بیماری تب کریمه کنگو در فصل گرم سال فعال می‌شود و از این رو اداره کل دامپزشکی استان سمنان از اسفند تا شهریور برای جلوگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو اقدام های پیشگیرانه انجام می‌دهد.
حسینی اضافه کرد: سال گذشته هفت کانون بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و مدت مشابه سال قبل از آن نیز هفت کانون در استان سمنان شناسایی و با سرعت عمل کارشناسان دامپزشکی مهار شد.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت:  یک میلیون و ۳۳۹ هزار و ۸۷۷ راس دام استان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شدند.

 

  • گروه خبری : اخبار اصلی اسلایدر اصلی
  • کد خبر : 285815
کلمات کلیدی
jafari zeinab

jafari zeinab

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه