• 1400/07/15 - 09:37
  • تعداد بازدید : 9
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مدیر کل دامپزشکی استان سمنان

۵۰ هزار راس دام سنگین استان سمنان علیه تب‌برفکی ایمن می‌شود

مدیرکل دامپزشکی استان از ایمن سازی ۵۰ هزار راس دام سنگین استان سمنان علیه تب‌برفکی خبر داد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سمنان دکتر حمیدرضا حسینی مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به ایمن سازی ۵۰ هزار راس دام سنگین استان سمنان علیه تب‌برفکی، اضافه نمود: اجرای طرح ملی واکسیناسیون دام علیه تب برفکی در استان سمنان از هفته دامپزشکی آغاز و پیش‌بینی می‌شود تا آبان ماه تعهد استان محقق شود.

وی ادامه داد: تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیر در بین دام است که شیوع این بیماری در دام به شدت اقتصاد دامداران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در واقع واکسیناسیون علیه تب برفکی کمک و حمایت از اقتصاد دامداران است.

وی اضافه کرد: شیردهی، وزن گیری دام و تولیدمثل، سه شاخصه مهم و موثر بر اقتصاد دامداران است که شیوع بیماری تب برفکی موجب افت شیردهی در گاوها، سقط جنین و افت وزن دام می‌شود و در واقع اقتصاد دامداران را فلج می‌کند.

دکتر حسینی تصریح کرد: دامپزشکی استان سمنان بیش از ۱۹۲ خدمت در زمینه‌های مختلف مانند مبارزه با بیماری‌ دام، مبارزه با بیماری‌های مشترک بین دام و انسان و کنترل و نظارت بر فرآورده‌های خام دامی ارائه می‌دهد.

وی بیان کرد: استان سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی و همجواری با هشت استان کشور در زمینه دامپزشکی از لحاظ پدافندی و امنیت غذایی و زیستی در وضعیت حساس قرار دارد و با تلاش شبانه‌روزی کارشناسان دامپزشکی استان، سمنان یکی از استان‌های سبز کشور از لحاظ شیوع بیماری دام و طیور است.

وی یادآور شد: بعد از صنعت نفت، صنعت دام و کشاورزی سهم زیادی در اشتغال و اقتصاد دارد و در حدود ۱۹ تا ۲۰ درصد اشتغال استان سمنان مربوط به صنعت دامپروری است.

در پایان دکتر حسینی خاطرنشان کرد: دامپزشکی در زمینه صیانت از دام، سلامت گوشت تولیدی و کنترل و پیشگیری بیماری فعال است، چرا که دام سالم، غذای سالم و انسان سالم نتیجه تلاش کارشناسان دامپزشکی و در واقع محور توسعه اقتصادی تامین امنیت غذایی است.

  • گروه خبری : اخبار اصلی اسلایدر اصلی
  • کد خبر : 277710
کلمات کلیدی
jafari zeinab

jafari zeinab

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه