• 1400/07/11 - 08:41
  • تعداد بازدید : 14
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان

آغاز فاز دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین در آستانه روز ملی دامپزشکی

دکتر وحید قدس از آغاز فاز دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی دام های سنگین استان سمنان در سال جاری خبر داد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سمنان دکتر وحید قدس معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان در آستانه آغاز هفته و روز ملی دامپزشکی از شروع  فاز دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین سال 1400 در استان سمنان خبر داد:

وی افزود: در این طرح دام های سنگین واجد شرایط استان اعم از گاو و گوساله و گاومیش در 8 شهرستان بمدت 32 روز کاری علیه بیماری تب برفکی از تاریخ 1400/07/03  لغایت 1400/08/13 توسط مراکز مایه کوبی غیردولتی واکسینه خواهند شد. در فاز اول این طرح 38359 راس دام سنگین مورد واکسیناسیون قرار گرفتند که انتظار میرود با عنایت به نزدیکی به فصل سرما و افزایش ریسک بیماری ، با افزایش استقبال و همکاری دامداران محترم شاهد افزایش میزان واکسیناسیون و پوشش حداکثری در این فاز باشیم.

دکتر قدس بیان نمود: تب برفکی نوعی بیماری ویروسی و به‌ شدت واگیردار و سریع الانتشار است و به دلیل ماهیت و ویژگیهای خاص ویروس ، واکسیناسیون دام‌ها به تنهایی نمی‌تواند برای کنترل و پیشگیری از این بیماری مؤثر باشد، بنابر این باید مقررات و ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای نیز رعایت شود و دامداران از خرید و فروش و جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی خودداری کنند.

وی افزود واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سبک  استان نیز بصورت 100 درصد رایگان در حال انجام است که دامداران محترم میتوانند جهت هماهنگی واکسیناسیون دامهای خود به ادارات دامپزشکی شهرستانها مراجعه نمایند. شایان ذکر است واکسیناسیون 775000 راس دام سبک در سال 1400 بر علیه بیماری تب برفکی بصورت کاملا رایگان هدف گذاری گردیده است. ضمن اینکه واکسن بهادار نیز در مراکز مایه بخش خصوصی موجود می باشد.

وی در پایان عنوان نمود: دامداران در صورت مشاهده علائمی چون ریزش بزاق، اختلال در بلع و کم خوراکی، لنگش، زخم های پستانی و تلفات احتمالی در اسرع وقت به مراکز درمانی بخش خصوصی و یا اداره دامپزشکی شهرستان مراجعه نمایند.

  • گروه خبری : اخبار اصلی اسلایدر اصلی
  • کد خبر : 277424
کلمات کلیدی
jafari zeinab

jafari zeinab

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه