چاپ
ارسال به دوست

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان:

۲۱۲ محموله غیرمجاز دام در استان سمنان توقیف شد

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: ۲۱۲ محموله غیرمجاز دام قاچاق و فاقد مجوز حمل بهداشتی، قرنطینه‌ای و عرضه در این استان توقیف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سمنان، دکتر حمیدرضا حسینی مدیرکل دامپزشکی استان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: با توجه به خطر دام غیرمجاز در گسترش بیماری‌های مختلف به ویژه بیماری ‌های مشترک میان دام و انسان، اداره کل دامپزشکی استان سمنان با هر گونه حمل و نقل غیرمجاز دام برابر قانون برخورد می‌کند.
وی تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان سمنان به منظور ارتقاء بهداشت مرکزهای خرید و فروش دام در استان، سال گذشته ۵۳ متصدی خرید و فروش دام را ساماندهی کرد.
دکتر حسینی یادآور شد: هر گونه حمل و نقل دام و فرآورده‌های خام دامی نیازمند دریافت مجوزهای لازم از دامپزشکی و رعایت اصول بهداشتی است و سال گذشته ۶۶ هزار و ۵۶۱ گواهی بهداشتی برای تخم‌مرغ، شیر، دام و طیور زنده،  کود مرغی و حیوانی، فرآورده‌های منجمد، آلایش خوراکی و غیرخوراکی دام، صادر شد.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان خاطرنشان کرد: کارشناسان دامپزشکی سال گذشته ۱۲ هزار و ۴۸۳ مورد بازدید و نظارت بهداشتی از مراکز عرضه شیرخام و فرآورده‌های خام دامی انجام دادند که منجر به ضبط ۴۱ هزار و ۸۷۴کیلوگرم فرآورده‌ ناسالم شد.
وی یادآور شد: سال گذشته یک هزار و ۳۴۴ کد الکترونیک مربوط به خودروهای حمل دام و طیور زنده و فرآورده‌های خام دامی در استان سمنان صادر شد.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: نیمه نخست امسال با هدف جلوگیری از انتشار بیماری‌های واگیر مشترک بین انسان و دام و تایید سلامت دام و فرآورده‌های دامی، ۵۱ هزار و ۶۳۸ مورد نظارت بهداشتی و قرنطینه‌ای بر محموله‌های وارداتی و ۱۰۰ مورد نظارت بهداشتی و قرنطینه‌ای بر محموله‌های صادراتی انجام شد.
بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام سبک و حدود ۱۰۰ هزار راس دام سنگین در استان سمنان وجود دارد.
۴۹۴ واحد پرورش انواع طیور در استان سمنان وجود دارد که از این تعداد ۴۲ مزرعه مرغ تخم‌گذار، ۱۲ واحد پرورش شتر مرغ، ۶ واحد پرورش بوقلمون با ظرفیت تولید ۱۹ هزار و ۲۰۰ قطعه و ۴۰۴ مزرعه پرورش مرغ گوشتی با ظرفیت جوجه‌ریزی ۱۰ میلیون قطعه در هر دوره و بقیه مربوط به پولت، سایر ماکیان و مرغ اجدادی است.

 
  •  
  •  
  •  


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٢٣٤٧/
  • ٠٩:٠٦ - 1399/03/07/
  • تعداد بازدید: 50

خروج